Žlučníková


Žlučníková dieta

Po prodělání žlučové koliky pijte dostatečné množství vlažného čaje. Po odeznění bolesti je možné přidat dietní suchar, na vodě dušené ovoce.

Po 24 hodinách je možné konzumovat rýži, brambory, těstoviny, dušenou zeleninu, strouhanou mrkev nebo jablko, banán. Postupně přidáváme vodou ředěné mléko, nízkotučný tvaroh, nízkotučné jogurty, pudinky. Vhodné jsou zeleninové polévky s vločkami, rýží. Nepoužíváme koření, vejce, tuk, kávu!

Po 5 dnech lze konzumovat i malé množství libového masa, vaječný bílek a pokrm je možno omastit kouskem čerstvého másla.

Po týdnu lze přejít na volnou žlučníkovou dietu. Je to běžná racionální strava s vyloučením pokrmů pečených a smažených a trvalou redukcí množství tuků v potravě. Pacient samozřejmě vypustí individuálně nesnášené pokrmy, např. česnek, koření, kynutá těsta, luštěniny..

.

Dieta po operaci žlučníku:

Dieta po operaci má být dodržována 4-8 týdnů. Po laparoskopickém výkonu je zpravidla kratší, 2-3 týdny.

Je třeba zvažovat kalorickou hodnotu přijíma­ných potravin. Dnes jsou prodávané potraviny většinou kaloricky identifikovány. Potraviny by měly být přijímány zprvu v menších množstvích 4-5x denně. Z důvodu většího komfortu spánku omezovat večerní dávku. Obávané tuky po výkonu na žlučníku a žlučo­vých cestách: netřeba se omezovat v užívání přiroze­ných tuků, jako jsou máslo, olej nebo ztužené tuky do 50 g denně. Nejsou vhodné tuky upravované vysoký­mi teplotami nebo dokonce užité ke smažení. Ty ury­chlují činnost střev a zvyšují plynatost. Ty mohou být příčinou bolestí v břiše po operaci. Není námitek proti mléku a mléčným výrobkům, stejně jako proti libové­mu masu (telecímu, hovězímu, drůbežímu, netučným rybám, šunce, králičímu masu). V pooperačním obdo­bí většinou operovaní nesnášejí tučná masa všeho druhu, včetně masa tučných ryb jako je úhoř, sumec, i tučný starý kapr; vepřové, škvarky, sádlo, lůj, slepi­ce, husy, kachny, skopové, výrobky ze zabijačky, uze­niny, majonézu a všechny výrobky, které ji obsahují. Jako přílohy možno užívat přílohy běžné - brambory ve formě vařené, pečené či kaše, rýže, knedlíky, těsto­viny. Ne bramborák, opečené bramborové hranolky, krokety, lupínky. Nesnáší ovoce a zeleninu s velkým zbytkem a nadýmající. Z této zásady se odvíjí ostatní. Nic nesmažit, tuk jen přirozený. Kořenit jemně je možno. Čerstvé houby a kyselé okurky včetně naklá­dané zeleniny minimalizovat, nejíst kapustu, hrách (nikoliv čerstvý), květák, fazole, celer, česnek a cibuli ve větším množství nebo osmaženou, kořenovou zele­ninu, hrušky, švestky, ořechy a třešně, melouny. Kom­poty možno všeho druhu. Pečivo starší, ne čerstvý chléb. Zkraje ne kupované cukrářské výrobky, lepší je piškotové pečivo, suchary. Z vajíček můžete bílek i va­jíčka na měkko. Z mléka téměř vše i sýry, krom sýrů těžkých a uzených. Tvrdý alkohol se nedoporučuje, sklenka piva nebo vína, slabá černá káva nevadí.

Postupem doby budete dietu opouštět. Pokud ně­která jídla, která jste zkusili, způsobí obtíže byť malé, nutno je odložit a zkusit později. Vlastní zkušenost je důležitější než jakákoliv doporučení.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky